İngiltere Başbakanı: Önümüzdeki 7 gün ülkemizin geleceği için kritik

Avrupa Birliği Zirvesi, bir hafta sonra İngiltere ile üzerinde uzlaşmaya varılan anlaşma için toplanacak. Ancak, İngiltere’de anlaşma üzerinde tartışmalar bitmiyor. Hükümet krizi devam ediyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, muhaliflerini bir kez daha uyararak, “Önümüzdeki yedi gün ülkemizin geleceği için kritik. Dikkatimin dağılmasına izin vermeyeceğim” dedi.

May, “Bu noktada liderliğe meydan okumak müzakereleri daha kolay hale getirmeyecek. Bu, müzakerelerin uzaması riski, yani Brexit’in gecikmesi ya da hayalkırıklığı anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

İngiltere’de hükümet krizi, uzlaşmanın ardından bir dizi bakanın istifasıyla başladı. O bakanlar arasında Brexit Bakanı Dominic Raab da vardı. Raab, may’in liderliğini desteklediğini, ancak anlaşmanın “son derece hatalı” olduğunu belirterek, May’den bir kez daha gidişatı değiştirmesini istedi.

İngiliz basınına göre Brexit yanlısı beş kabine üyesi bakan da anlaşmayı değiştirmesi için May’e baskı yapıyor.

MUHALEFET DE ANLAŞMAYA KARŞI ÇIKIYOR

İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, partisinin Parlamentoda anlaşmaya “hayır” oyu kullanacağını açıkladı. Hükümetin, müzakere için Brüksel’e dönmesi gerektiğini söyledi.

Corbyn, anlaşmanın nihai halinin halkoyuna sunulması gerektiğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir