Merkez’in hamlelerine uzmanlar ne dedi?

Dolar/TL’nin 7 lirayı geçmesinin ardından Merkez Bankası bu sabah ard arda iki kararını açıkladı. Peki uzmanlar Merkez’in bu kararını nasıl yorumladı? İşte cevabı…

HERKES SUSACAK BİR KİŞİ KONUŞACAK

Şu an seçim konuşması yapmanın zamanı olmadığını söyleyen Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu konuşmasında,” Öncelikle ülkenin aldığı hasar çok büyük… Bu hasar konuştukça daha da büyüyecek. Seçim konuşması yapmanın zamanı değil… Herkes susacak bir kişi konuşacak. O da Berat Albayrak…Amerika’nın yaptırımları dediğiniz şu ana kadar 400 milyon dolarlık ticari hamlesi… Amerika ile papaz olmuş ülkeye kim parasını sokar ki?  Öyle veya böyle aradaki sorunların tamamı halledilmeli… İşte diplomasi bunun için çok önemli… BDDK ve Merkez Bankası’nın önlemleri iyi güzel de bunlar iyi hava önlemleri. Şu an dışarıda fırtına var. Faizleri acilen artırmak gerekiyor.  Yatırımcıya güven vermek için ve sinyal olma açısından önemli. Bunu es geçmemeli…” ifadelerini kullandı.

KAYNAK SAĞLANDI

Dün Merkez Bankası ve BDDK’dan çeşitli önlemler geldiğini belirten Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, “BDDK’dan gelen swap kısıtlamasıyla birlikte TL’yi speküle etmek biraz daha zor hale geldi. Yabancıların borçlandığı TL ile dolar satın alıp TL’nin değerini düşürmesini engellemesi için Türk bankalarına “TL borç verip döviz borç alma” sınırı konuldu. Merkez Bankası tarafından yapılan zorunlu karşılık indirimleriyle ise piyasaya 10 milyar TL ve 6 milyar dolar kaynak sağlandı.” dedi.

ÖNLEMLER OLUMLU

Önlemlerin hepsinin olumlu olduğunu belirten Nalbantlı, “Bu önlemlerin hepsi olumlu ve yapılması gerekiyordu. Ama yetersiz olduğunu söylemeliyim. Merkez Bankası piyasanın 500 baz puan gerisinde. Kuru kontrol almanın asıl yolu buradan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir