Pirelli’ye yakışır logo

Logoyu meydana getiren modern otomobiller, 40 yıl önce olduğu gibi farklı modeller, versiyonlar, motorlar, otomobil tasarımları ve stillerle yine son derece çeşitlilik gösterirken aynı lastiklerle donatıldı. Pirelli logosunun 1978 yılındaki ikonik temsilinde standart yol otomobilleri kullanılırken yeni canlandırmada Blancpain GT Series’de yarışan GT3 otomobiller rol aldı. Blancpain GT Series sadece Pirelli lastikleriyle donatılmış standart yol otomobili temelli yarış araçlarına adanmış dünyanın ilk şampiyonası.

p_pirelli_2big-kopya

Toplam 41 otomobil, pistte geçen yoğun bir günün ardından güneş batmaya başladığında Monza’da Pirelli logosunu oluşturdu. Otomobiller, normalde 280 km/saat hıza ulaştıkları ana düzlükte fotoğraf çekimi için bir araya geldi.

Orijinal 1978 konseptinde amaç, farklı üreticilerin çeşitli standart yol otomobillerini dahil ederek hepsinin tek ortak noktasının Pirelli lastikler olduğunu vurgulamaktı. Fotoğraf çekimlerini Adrian Hamilton yaparken İtalyan yönetmen Giulio Cingoli’nin yapımcılığında “Tyres with a capital P” (Büyük P harfli lastikler) sloganlı bir televizyon reklamı da çekildi. Bu, aynı zamanda bir ‘making of’ (yapılış) versiyonu doğuran ilk televizyon reklamı oldu.

p_pirelli_3big-kopya

Kırk yıl ileri sarıp 2018’e geldiğimizde Indianapolis’ten sonra dünyanın hala düzenli olarak kullanılan en eski pisti olan efsanevi Monza’dayız yine. Şampiyona organizatörü SRO ile işbirliği sayesinde bir kez daha dev bir Pirelli logosu otomobillerle asfalt üzerinde oluşturuldu.

shutterstock_1055802083-kopya

Ama 1978 yılının standart yol otomobilleri yerine bu kez Blancpain şampiyonasında yarışan en gelişmiş GT3 otomobiller kullanıldı. Diğer tüm motor sporlarından daha fazla üreticinin temsil edildiği bu seride Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Lamborghini, Lexus, McLaren, Mercedes-AMG, Nissan, Porsche ve Jaguar otomobilleri yarışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir