TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan ekonomiye ilişkin açıklamalar

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası ve Halkbank Çorum Bölge Müdürlüğünün açılışına katıldı. Burada iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir süredir ekonomide çalkantılar yaşandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, faiz, döviz ve enflasyonun hızla yükseldiğine dikkat çekti. Piyasada gözle görülen bir yavaşlama olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, nakit dönüşü olmadığını belirtti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak iş dünyasının nabzını tuttuklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, daha sonra kendilerine iletilen sorunları cumhurbaşkanı, hükümet ve bakanla ilettiklerini ve gereken önlemlerin acilen alınmasını talep ettiklerini anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Bankalar Birliği Yönetim Kuruluyla ve tüm bankaların genel müdürleri ile bir araya geldiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Hazine ve Maliye, Sanayi ve Ticaret ile Çalışma bakanlarımızla bir araya geldik. İş dünyasından gelen talepleri bizzat birinci ağızdan ilettik. Birinci ağızdan talepleri ilettik. Eldekini muhafaza etme dönemi. Tüccar ve sanayici ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Kapatılan bir bir fabrika 80 milyonun kaybı. Bizler faizlerle, kurlarla, vergilerle ve her gün karşımıza çıkan farklı bürokratik mevzuatla mücadele halindeyiz. Bin bir güçlükle mücadele ederken devletimizden tek bir isteğimiz var. Yanımızda olduğunu göstermesi. Bu ekonomik bir mücadele, bu ekonomik mücadele de en iyisini yapmamız gerektiğini söyledik. Sağolsunlar bize ilettiğiniz sorunları çözüm noktasında yardımcı olmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“BU TEKER BU TÜMSEKTE KALMAZ ”

Ekonomide yaşanan sürecin üstesinden gelineceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Ben iş adamıyım. Hiçbir zaman karamsar olmadım. Karamsar olsam ertesi sabah gider dükkânı kapatırım, kapısına kilit vururum. İyiye bak iyiyi gör. İnancımız gereği ümit var olmak zorundayız. Ümitsiz olamayız. Bu krizlerin, sıkıntılı dönemlerin şerbetlisiyiz. Son 25 yıla bakın kaç tane bunun gibi sıkıntılı dönemi hep beraber atlattık. Babalarımız atlattı. Bizler atlattık. Bakın açık söyleyeyim. Bu teker bu tümsekte kalmaz. Yine rayında gidecek. Bir tek tümseği çıkarken zorlarınız. Tümsekten aşağı inişi de var bunun hiçbir zaman unutmayın. Sıkıntılar fırsatlarıyla beraber gelir. Tüccar ve sanayiciler için fırsatları da değerlendirme zamanı. Biz bugüne kadar nasıl üstesinden geldiysek bunun da üstesinden geleceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz. Hedefimiz var bizim. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek. Bizden sonraki nesilde Türkiye’yi dünya lideri yapacak” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında iş dünyasına birlik ve beraberlik mesajları da veren Hisarcıklıoğlu, “Bu süreçte birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek için birbirimizle dayanışma içerisinde olmalıyız. Sakın ha sakın siyasi görüşünden dolayı, mezhebinden dolayı etnik kökeninden dolayı veya farklı bir inanç kesiminden olduğu için birbirinizi ötekileştirmeyin. Bu süreçte görüyoruz ki bizim bizden başka dostumuz. Eğer bizler şucu bucu diye birbirimizi dışlarsak hepimizi kaybederiz. Onun için birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz. Birbirimizi seveceğiz. Allah bize sevgiyi vermiş. İnsan olmanın en büyük özelliği bu. Yaratılanı severim, yaratandan ötürü. Birbirimizi gerdikçe dostsuz kalırız. Birbirimizin hatası ve noksanıyla sevmek zorundayız. Ülkemizin birliğini beraberliğini muhafaza ettiğimiz sürece, tek yumruk olduğumuz olduğu müddetçe kimse bizim bileğimizi bükemez. Farklı düşüneceğiz. Allah bize beyin vermiş düşünelim diye. Farklı düşüneceğiz ancak ortak akılda buluşacağız” şeklinde konuştu.

İHA

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir